Chcesz mieć super sylwetkę? Ze sterydów lepiej zrezygnuj!

Niektórzy sportowcy, ciężarowcy i kulturyści przyjmują je regularnie, aby poprawić swoją wydolność fizyczną i wzmocnić ciało. Mechanizm działania sterydów opiera się o stymulowanie receptorów androgenowych, które dostępne są na powierzchni błon komórek. Przyjmowanie tego typu środków – z jednej strony prowadzi do nadawania organizmowi cech typowo męskich, co widoczne jest w ogólnej budowie ciała, barwie głosu, owłosieniu, a nawet zachowaniu (np. wzmożona agresja). Z drugiej zaś strony odpowiadają za pobudzenie i zwielokrotnienie powstawania nowych komórek, zatrzymując rozpad innych komórek. Z uwagi na swoje właściwości – są na szeroką skalę wykorzystywane w kulturystyce. Ponadto umożliwiają uzyskać lepszą definicję mięśni oraz siłę.

XX wieku, kiedy to niemiecki chemik Adolf Butenandt odkrył i zsyntetyzował pierwszy hormon anaboliczny, testosteron. Jednakże, badania nad sterydami anabolicznymi w celach leczniczych rozpoczęły się dopiero w latach 50. Wkrótce potem, sterydy anaboliczne zyskały popularność w środowisku kulturystycznym i sportowym, gdzie wykorzystywane są do poprawy wydajności i zwiększenia masy mięśniowej. Jednak najczęstszym celem stosowania sterydów anabolicznych jest uzyskanie efektu rozbudowy masy mięśniowej, czyli zwiększenie muskulatury do imponujących rozmiarów. Dodatkowo, sterydy te wspomagają budowę siły, wytrzymałości mięśni, podkreślają ich definicję, a także mogą wspomagać organizm po wysiłku fizycznym, przyspieszając jego regenerację. Właściwości sterydów anabolicznych są wykorzystywane przez sportowców w celu uzyskania szybszego przyrostu mięśni bez wzrostu tkanki tłuszczowej oraz polepszenia wyników osiągnięć sportowych.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy.

Sterydy – kiedy pierwsze efekty ich stosowania będą widoczne?

W przypadku mężczyzn stosowanie sterydów anabolicznych może prowadzić do zaniku jąder, impotencji, bezpłodności, a także do poważnych chorób sercowo-naczyniowych. Sterydy anaboliczne stały się niezwykle popularne w latach 70. XX wieku, kiedy to sportowcy i kulturyści zaczęli wykorzystywać je w celu poprawy swojej wydajności i zwiększenia masy mięśniowej. Pomimo ich nielegalnego statusu, stosowanie sterydów anabolicznych wciąż jest powszechne w niektórych dyscyplinach sportowych i w środowisku kulturystycznym. Jednakże, ich nadużywanie prowadzi do wielu niebezpiecznych skutków zdrowotnych i jest niezgodne z etyką sportową.

Jednak ludzie w każdym wieku są znani z nadużywania tych leków, w tym nastoletnich chłopców cierpiących na dysmorfię ciała . Jest to stan zdrowia psychicznego, w którym osoba spędza dużo czasu martwiąc się o wady swojego wyglądu. Jak w przypadku każdego sterydu anabolicznego, tak również Deca-durabolin powinien być przyjmowany z umiarem. Największe zagrożenie tkwi w tym, że używanie szkodliwych substancji odbywa się w takiej sytuacji poza jakąkolwiek kontrolą. Co więcej, spora część użytkowników nie wie, jakie konsekwencje wiążą się z zażywaniem tych środków. Oznacza to, że młodzi ludzie sięgający po anaboliki trują się i rujnują swoje zdrowie, nie zdając sobie sprawy z długofalowych skutków ich zażywania.

Środki ostrożności przy braniu sterydów

Najczęściej sterydy anaboliczne używane są przez kulturystów, którym zależy na szybkich efektach treningowych. Możliwe jest wtedy uzyskanie dużych przyrostów masy mięśniowej, czyli wyrzeźbienie takie sylwetki, która będzie prezentowała się naprawdę mocarnie. Drugim sposobem podawania sterydów anabolicznych jest wstrzyknięcie domięśniowe o bazie olejowej lub wodnej. Olejowa konsystencja zastrzyków jest dość gęsta i dlatego też do iniekcji tego typu potrzebne są grube igły.

Rozprawia się ona z wciąż jeszcze pokutującymi mitami na temat sterydów, a jednocześnie precyzyjnie opisuje ich działanie.Książka zawiera opis wszystkich sterydów. Opisane zostało także jak odróżnić oryginał od podróbki i po czym to rozpoznać. Sterydy mają negatywny wpływ na skórę – regularne zażywanie leków tego rodzaju przyczynia się do powstawania trądziku.

Sterydy: mózgi młodych ludzi szczególnie wrażliwe na anaboliki

Oczekiwanych rezultatów nie przyniosły także próby podawania sterydów anabolicznych osobom z zaburzeniami łaknienia, u których chciano uzyskać wzrost apetytu i szybsze przybieranie na wadze. Agresja, zmiany skórne, niepłodność to tylko niektóre skutki uboczne zażywania anabolików. Często ci “kulturyści” nie biorą pod uwagę tego, że zażywanie sterydów niesie ze sobą wiele groźnych skutków ubocznych – jednym z nich jest narastająca agresja.

Jak anaboliki wpływają na organizm?

Testosteron jest naturalnym androgenem, który wpływa na rozwój męskich cech płciowych, takich jak przyrost masy mięśniowej i siły. Sterydy anaboliczne to odrębna grupa syntetycznych hormonów, które niegdyś były stosowane w celu leczenia chorób przebiegających m.in. Z zanikiem tkanki mięśniowej oraz zaburzeniami wzrostu, jednak leki te wyjątkowo niekorzystnie oddziałują na organizm, prowadząc m.in.

Skutki uboczne stosowania leków na bazie sterydów

Ich poziom mieszczący się w wartościach referencyjnych gwarantuje utrzymanie homeostazy. Sprawa ma się zupełnie inaczej w momencie przekroczenia tychże wartości poprzez dostarczanie wymienionych substancji z zewnątrz [1]. Steroidy – znane również jako sterydy – to potoczna nazwa grupy https://www.condorsuite.com/zastosowanie-trenbolonu-i-nadrenu-250-w/ leków o działaniu przeciwzapalnym, stosowanych w leczeniu m.in. Układowego zapalenia naczyń, zapalenia mięśni, astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz dny moczanowej. Ze względu na liczne skutki uboczne, stosuje się je w szczególnych przypadkach, tylko pod nadzorem lekarza.

Stan zdrowia a uzależnienie od sterydów

Jeżeli jesteś leczony w związku z zakażeniem HIV, zalecamy ci ostrożność w przyjmowaniu substancji ułatwiających budowanie masy mięśniowej. Używanie sterydów anabolicznych może także prowadzić do zaburzeń w postrzeganiu własnego ciała, w których może się ono wydawać mniejsze niż jest w rzeczywistości i powodować obsesję na punkcie jego wielkości. Używane przez krótki czas mogą wydawać się pomocne w radzeniu sobie z niską samooceną. Po pewnym czasie możliwe jest jednak wystąpienie odwrotnego efektu – samoocena będzie się pogarszać.